Nadmierna potliwość – pozbądź się jej przed latem!
26 maja 2022Pocimy się wszyscy. Jest to zjawisko zupełnie naturalne. Najczęściej wystarczy jednak dobry antyperspirant i problem znika. Są jednak osoby, które pocą się intensywniej, zwłaszcza latem, gdy żar leje się z nieba, a temperatura za oknem sięga 30°C. Mokre plamy na ubraniach, wiecznie wilgotne dłonie i przykry zapach skutecznie uprzykrzają im życie i wprawiają w zakłopotanie. Tradycyjne metody walki z potem nie zawsze przynoszą poprawę. Wówczas warto sięgnąć po bardziej radykalne metody – medycynę estetyczną! Oto 2 zabiegi skutecznie rozwiązujące problem nadmiernej potliwości polecane przez specjalistów SayWOW!
Dlaczego się pocimy?
Zacznijmy od tego, ze pocenie się jest potrzebne. Służy bowiem termoregulacji. Kiedy intensywnie pracujemy, przebywamy na słońcu lub w nagrzanym pomieszczeniu, ćwiczymy albo po prostu jesteśmy zestresowani, temperatura naszego ciała wzrasta. Organizm wytwarza więc pot, by się schłodzić. W ten sposób oddaje ciepło otoczeniu, zapobiegając przegrzaniu. Gdyby mechanizm ten nie zadziałał, nasze ciało mogłoby rozgrzać się do tego stopnia, że zagrażałoby to naszemu życiu. Wydzielanie potu jest więc naturalną reakcją organizmu. Dzięki niemu może on sprawnie funkcjonować i utrzymywać stałą temperaturę.
Pot jest wytworem zawartych w skórze gruczołów potowych. Składa się głównie z wody (ok. 98%), soli (NaCl), tłuszczów, mocznika, kwasu moczowego, amoniaku, kwasu mlekowego, węglowodanów oraz związków mineralnych. Ma odczyn kwaśny i specyficzny zapach, a jego intensywność zależy od rodzaju bakterii bytujących w skórze – dla których pot stanowi idealną pożywkę. Pocić się jest więc rzeczą ludzką. Czasem jednak pocenie przybiera na intensywności do tego stopnia, że utrudnia codzienne funkcjonowanie i bywa krępujące.
Niektóre osoby pocą się bardziej…
Problem nadmiernej potliwości jest dość powszechny, a jego przyczyny mogą być bardzo różne. Nadpotliwość najczęściej świadczy jednak o patologii. Może mieć swoje źródło w genetyce lub być spowodowane chorobą, np. cukrzycą, otyłością czy zaburzeniami hormonalnymi. Ponadto w pewnych okresach życia zwiększone wydzielanie potu jest normalne. Bardziej pocą się nastolatkowie w okresie dojrzewania oraz kobiety w czasie menopauzy. W obu przypadkach jest to spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej.
Niezależnie od przyczyny problem nadpotliwości da się rozwiązać. W walce z mokrymi plamami na ubraniach i przykrym zapachem zakup najlepszego antyperspirantu czy najdroższych perfum może jednak nie wystarczyć. Ubieranie się wyłącznie w odzież z naturalnych tkanin pomoże, ale też całkowicie problemu nie rozwiąże. Potrzebna jest silniejsza broń, np. zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W tym artykule podpowiadamy, które z nich sprawdzają się najlepiej.
miraDry, czyli jak pokonać pot mikrofalami…
Zabieg miraDry to innowacyjna metoda leczenia nadpotliwości, uważana obecnie za najskuteczniejszą broń w walce z nadmiernym poceniem się pach. Zalecany jest przede wszystkim pacjentom zmagającym się z nadpotliwością o wysokim stopniu nasilenia. Emitowana przez urządzenie energia mikrofalowa podgrzewa tkankę podskórną, wraz ze znajdującymi się w niej gruczołami potowymi i trwale je uszkadza. Przed zabiegiem przeprowadzany jest test Minora, który pokazuje, gdzie pod pachą znajduje się najwięcej gruczołów potowych. W kolejnym kroku przy pomocy specjalnej kalki na skórę pachy nanoszony jest wzór wskazujący miejsca, w które ma zostać podane znieczulenie oraz miejsca przyłożenia głowicy aparatu. W trakcie zabiegu jest ona przykładana kilkadziesiąt razy – w zależności od rozmiaru pachy pacjenta. W tym czasie głowica aparatu miraDry przez kilkanaście sekund generuje energię mikrofalową, która działa na skórę, a później intensywnie ją schładza, by nie doszło do podrażnienia. Przez kilka dni po zabiegu może utrzymywać się niewielki obrzęk i ból, jednak wszystkie dolegliwości stopniowo ustępują. Najczęściej już po jednym zabiegu udaje się uzyskać pożądany efekt. Jeśli problem nadpotliwości jest duży, konieczne może być jego powtórzenie.
Problem nadpotliwości rozwiąże też toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa (inaczej jad kiełbasiany), pomimo iż jest jedną z najsilniejszych toksyn, z powodzeniem znajduje zastosowanie w ortopedii czy medycynie estetycznej. Dlaczego? Jad kiełbasiany dezaktywuje kurczliwość mięśni, dzięki czemu świetnie nadaje się choćby do redukcji zmarszczek mimicznych. W przypadku nadmiernej potliwości zastosowanie toksyny botulinowej prowadzi z kolei do „odnerwienia” ekrynowych gruczołów potowych poprzez zablokowanie wydzielania acetylocholiny – neuroprzekaźnika syntetyzowanego w neuronach cholinergicznych. W rezultacie wydzielanie potu zostaje zatrzymane. Efekt zabiegu utrzymuje się od 6. do 12. miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Za pomocą toksyny botulinowej możemy skutecznie pozbyć się problemu nadmiernej potliwości pach, dłoni czy stóp.
Masz problem z nadmierną potliwością i zastanawiasz się, jak przetrwać falę letnich upałów? Pozbądź się problemu nadpotliwości raz na zawsze!
Skorzystaj z konsultacji ze specjalistą Say WOW! Medycyna Estetyczna.
Zadzwoń: 32 506 53 00
Napisz: info@saywowclinic.pl