Przebarwienia – lepiej zapobiegać niż leczyć… a jeśli leczyć, to jak?

Nieciekawa pozostałość po trądziku, pamiątka wakacyjnych kąpieli słonecznych, a może symptom upływającego czasu? Przebarwienia skóry, bo o nich mowa dotyczą wielu z nas. Szczególnie na twarzy, dekolcie, czy dłoniach są defektem estetycznym, dodają lat i powodują, że wpadamy w kompleksy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są przebarwienia, co robić, by się nie pojawiały i jak pozbyć się tych, które już są zachęcamy do lektury!

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia to widoczne na skórze plamy różnej wielkości i nieregularnym kształcie. Odróżniają się kolorem od otaczającej je, zdrowej skóry. Najczęściej są to brązowe plamy. Powstają one na skutek nadmiernej produkcji melaniny, jej nierównomiernego rozkładu w naskórku lub skórze właściwej, pod wpływem promieniowania UV.

Innymi czynnikami, które sprzyjają powstawaniu przebarwień są m.in.:

  • zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży
  • menopauza,
  • doustna antykoncepcja,
  • terapia hormonalna,
  • choroby wątroby,
  • choroby tarczycy,
  • potrądzikowe stany zapalne.

Rodzaje przebarwień

Piegi

Należą do najczęściej występujących przebarwień skóry. Budzą skrajne emocje i mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jedni kochają piegi i uważają je za atrybut swojej urody, inni zaś nienawidzą i chcą się ich bezwzględnie pozbyć. Posiadanie piegów uwarunkowane jest genetycznie. Częściej występują u osób o jasnej karnacji i włosach blond lub rudych. Małe, ciemne plamki, o gładkiej strukturze, pojawiają się zwykle na twarzy, dłoniach i dekolcie. Piegi mogą nasilać się w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Plamy soczewicowate

Plamy soczewicowate to płaskie lub lekko wypukłe plamy o nieregularnych kształtach. Mogą przybierać barwę od żółtobrunatnej po brązową. Zlokalizowane są głównie na twarzy, dłoniach, przedramionach, plecach i dekolcie.

Wyróżnia się dwa rodzaje plam soczewicowatych: słoneczne i starcze. Pierwsze z nich pojawiają się pod wpływem promieniowania UV i mogą zniknąć z czasem, po zaprzestaniu eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych. Plamy soczewicowate starcze są natomiast wynikiem naturalnych procesów starzenia się skóry. Mogą pojawić się już po 30 roku życia i w miarę upływu czasu plam może przybywać. Również ich kolor może przybierać na intensywności.

Ostuda

Ostuda (melasma) to zaburzenie barwnikowe charakterystyczne dla kobiet w wieku rozrodczym. Objawia się nieregularnymi, brązowymi plamami bez oznak zapalenia. Przebarwienia umiejscowione są na czole, policzkach i nad górną wargą. Objawy melasmy nasilają się po ekspozycji na słońce. Czynnikami sprzyjającymi powstaniu ostudy są:

  • ciąża,
  • doustna antykoncepcja hormonalna,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • nadczynność tarczycy.

Przebarwienia pozapalne

Przebarwienia pozapalne powstają w miejscu, gdzie toczył się wcześniej ostry lub przewlekły stan zapalny. Pojawiają się w wyniku zmian trądzikowych, urazów, a także wykwitów alergicznych i atopowego zapalania skóry. Przebarwienia pozapalne częściej występują u osób z ciemną karnacją. Plamy pozapalne z czasem same bledną i znikają, ale bywa też tak, że pozostawiają trwały ślad w postaci wyraźnych przebarwień.

Uwaga na substancje fototoksyczne!

Istnieje grupa substancji chemicznych, zwiększających wrażliwość komórek skóry na promieniowanie UV. Substancje te, zawarte w niektórych lekach i kosmetykach, mogą prowadzić do wystąpienia reakcji fototoksycznej lub fotoalergicznej. Ekspozycja na słońce, po zewnętrznym lub doustnym zastosowaniu preparatu zawierającego substancję uwrażliwiającą na światło, może spowodować pojawienie się wysypki, rumienia, oparzeń i pęcherzy, a także zmian pigmentacyjnych oraz przebarwień skóry. Przyjmując jakiekolwiek leki i stosując kosmetyki, przed ekspozycją na promienie słoneczne lub wizytą w solarium, upewnij się, że nie zawierają one substancji wywołujących fotoreakcje skórne.

Profilaktyka przebarwień

W myśl starego powiedzenia – lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zadbać o profilaktykę i zawczasu przeciwdziałać przebarwieniom. Wiadomo, że kluczową rolę w powstawaniu i utrwalaniu wszystkich przebarwień odgrywa promieniowanie UV. Dlatego tak istotna jest codzienna pielęgnacja oraz ochrona przeciwsłoneczna skóry. Kremy z filtrem UV powinny się znaleźć w Twoje kosmetyczne nie tylko latem. Specjaliści zalecają ochronę skóry w okresie letnim kosmetykami z filtrami powyżej 30 SPF. W pozostałych miesiącach filtry nie powinny być niższe niż 25 SPF.

Jeśli zażywasz leki, sprawdź czy nie należą one do grupy fototoksycznych. Jeśli stosujesz hormonalną terapię zastępczą lub antykoncepcję hormonalną powinnaś szczególnie uważać. Zaopatrz się w kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, ogranicz także bezpośrednią ekspozycję na słońce i unikaj solarium. Wybierając się na plażę lepiej zrezygnuj z perfum oraz kosmetyków, które mogą wejść w niebezpieczną dla Twojej skóry reakcję ze słońcem.

Metody leczenia przebarwień

W zależności od rodzaju, głębokości oraz miejsca powstania przebarwień, metoda ich redukcji powinna być dobrana indywidualnie przez specjalistę wykonującego zabieg. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody leczenia przebarwień.

Peelingi medyczne

Peelingi medyczne (TCA) to metoda polegająca na aplikacji na skórę preparatu na bazie kwasu trójchlorooctowego. Działa on złuszczająco i regenerująco na naskórek i skórę właściwą. Zabieg ma na celu dogłębne oczyszczenie skóry i usunięcie martwego naskórka. Skóra po zabiegu jest oczyszczona, rozjaśniona i wygładzona. Poprawia się też jej napięcie i sprężystość. Zredukowane zostają blizny oraz przebarwienia. Jest to najsilniejszy kwas organiczny, wykorzystywany do zabiegów złuszczających i rozjaśniających przebarwienia. Po zabiegu należy unikać promieni słonecznych, dlatego najlepiej wykonać go w okresie jesienno-zimowym.

Dermamelan/Cosmelan

Dermamelan/Colmelan to jedna z najskuteczniejszych kuracji depigmentacyjnych. Zabieg polecany jest osobom, które borykają się z:

  • przebarwieniami hormonalnymi typu melasma,
  • piegami,
  • plamami soczewicowatymi,
  • przebarwieniami pourazowymi.

Preparaty doskonale radzą sobie także z trądzikiem, rozszerzonymi porami, nadmiernym przetłuszczaniem się cery, a także zmarszczkami i wiotkością skóry. Działanie preparatów polega na hamowaniu tyrozynazy, enzymu biorącego udział w powstawaniu melaniny.

Terapia jest dwuetapowa. Pierwszy ma miejsce w gabinecie lekarskim. Lekarz nakłada aktywną maskę, która pozostaje na skórze przez kilka godzin, po czym pacjent zmywa ją samodzielnie w domu. Drugi etap to kontynuacja terapii w domu aktywnym kremem Dermamelan Treatment lub Cosmelan 2.

Pierwsze efekty zabiegu, w postaci rozjaśnienia przebarwień i poprawy stanu skóry, widoczne są już pod koniec pierwszego tygodnia stosowania kuracji. Aby przebarwienia były zupełnie niewidoczne, a efekt trwały kuracja powinna trwać co najmniej 3 miesiące. Obydwa preparaty nie uwrażliwiają skóry na światło, dlatego mogą być wykonywane o każdej porze roku.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczaniu zewnętrznych, zrogowaciałych warstw naskórka. Dzięki temu stymuluje produkcję nowych pełnowartościowych komórek. Pobudzona zostaje również synteza kolagenu i elastyny, a skóra staje się bardziej elastyczna i zregenerowana. Mikrodermabrazaja doskonale radzi sobie z wszelkimi niedoskonałościami skóry typu trądzik, plamy i przebarwienia, blizny, rozstępy, zrogowacenia. Działa również zapobiegawczo i leczniczo w przypadku starzenia się skóry. Już po pierwszym zabiegu wyraźnie poprawia się kondycja skóry, a przebarwienia ulegają rozjaśnieniu. Liczba zabiegów ustalana jest indywidualnie. Zwykle, dla uzyskania trwałych efektów, konieczne jest wykonanie serii 6-10 zabiegów.

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie przebarwień to najskuteczniejsza metoda usuwania każdego typu przebarwień. Światło lasera oddziałuje na przebarwienia poprzez rozgrzanie komórek barwnikowych (melaniny) do temperatury, w której ulegają uszkodzeniu. Następnie organizm pozbywa się uszkodzonych komórek. Laser oddziałuje wyłącznie na melaninę, dlatego nie ma ryzyka uszkodzenia okolicznej skóry. Bezpośrednio po zabiegu przebarwienia ciemnieją, a po około dwóch tygodniach zanikają.

Laser działa głębiej niż inne metody walki z przebarwieniami. Z tego powodu laseroterapia polecana jest szczególnie w przypadku głębokich i trudnych do usunięcia przebarwień np. ostudy. Liczba zabiegów laserowych, koniecznych do osiągnięcia zadowalających efektów, jest mniejsza niż w przypadku peelingów, czy mikrodermabrazji.

W Say WOW! wykorzystujemy nowoczesny laser neodymowo-yagowy Q-Switch (Nd:YAG) Alma Harmony. Laser wyposażony jest w dwie długości fali: 1064 nm do usuwania ciemnych barwników oraz 532 nm skuteczną przy czerwonym, pomarańczowym i żółtym barwniku. Laser Alma Harmony Q-Switch Nd:YAG doskonale sprawdza się w walce z trudnymi i głębokimi przebarwieniami. Skutecznie radzi sobie także z rozstępami i bliznami oraz liftingiem skóry. Wykorzystywany jest również do usuwania tatuaży i makijażu permanentnego.

Przebarwienia skórne to powszechny problem, a walka z nimi bywa trudna. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, które skutecznie usuwają przebarwienia.

Przebarwienia to również Twój problem?

Umów się na konsultację ze specjalistą Say WOW!, który dobierze najskuteczniejszą dla Ciebie terapię przebarwień.

Zadzwoń: 32 506 53 00
Napisz: info@saywowclinic.pl

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIE

OSTATNIE POSTY

ARCHIWUM

TAGI

Umów się na wizytę
Strzałka w górę - przewiń stronę w górę Przewiń do góry

Gdzie chcesz się umówić?